Моніторинг якості повітря

Влітку 2020 року ми створили у Львові першу мережу станцій громадського моніторингу якості повітря. Завдяки коштам членів ГО “Зручне місто”, а також спільнокошту серед підписників сторінки Зручне місто в Фейсбуці було зібрано кошти на 8 станцій, які було розміщені в різних куточках міста. Станції працюють цілодобово і передають дані на онлайн-карту.

Що це за станції?

Станція AirFresh від EcoCity вимірює основні показники забруднення повітря (три фракції дрібнодисперсного пилу PM1, PM2.5, PM10) і метеорологічні дані (температуру, вологість та тиск).

Показник PM 2.5 відображає концентрацію твердих частинок діаметром до 2.5 мікрометра. Показник PM 10 відображає концентрацію твердих частинок діаметром до 10 мікрометрів. Нормальним рівнем концентрації вважається ≤ 50 мкг/м3. Тверді частинки діаметром 2.5 мікрометра настільки малі, що їх можна тільки побачити за допомогою мікроскопу. Вони без перешкод проникають глибоко в дихальні шляхи, минаючи захисні системи організму людини. Наше тіло просто не призначене для блокування PM 2.5. Вони легші ніж PM10 і поглинаються організмом далі, завдаючи більшої шкоди нашому здоров’ю. Вони також залишаються в повітрі довше, а з вітром і переносяться далі ніж PM10. Більша частина утворюється внаслідок спалювання різних видів палива. Частинки розміром 1 мікрометр (РМ1) схожі за властивостями до РМ2.5, але менші, через що їх складніше фільтрувати і виміряти. До цієї категорії частинок використовуються стандарти РМ2.5. Тверді частинки діаметром 10 мікрометрів не такі малі як PM2.5, проте в 30 разів менші ніж товщина людської волосини, це дозволяє легко потрапити у дихальні шляхи. РМ10 стає подразником для астматиків та людей похилого віку. Вони подразнюють слизову оболонку очей та провокують сухість в горлі . Проте експерти в галузі охорони здоров’я менше стурбовані впливом PM10 на людину, оскільки захисні функції організму є досить ефективними. Крихітні волоски вздовж дихальних шляхів блокують частину PM 10. Внаслідок кашлю та чхання наш організм виштовхує ці частинки разом із слизом. Крім того, частинки PM 10 можуть від декілька хвилин до годин, а частинки PM 2.5 можуть затримуватися протягом декількох днів або ж, в залежності від погоди, до тижнів. Як наслідок, навіть якщо рівні PM 2.5 та PM 10 постійно спостерігаються, експерти вважають, що PM 2.5 є більш шкідливим.

Що таке індекс якості повітря?

Air quality index (AQI) – індекс якості повітря, ця абревіатура використовується практично в усіх країнах для інформування громадськості про рівень забруднення повітря. При перевищенні індексу якості повітря величини 100, населення отримує попередження про можливий вплив на здоров’я. Обчислення індексу якості повітря вимагає отримання інформація про рівень забруднення за певний середній період (як правило, це за 8, 24 і 48 годин) отриманий з газоаналізаторів системи моніторингу якості повітря. При цьому враховуються концентрація і час поширення забруднюючих речовин в атмосфері. Ефект впливу на здоров’я конкретного обсягу забруднень визначено комплексом попередніх епідеміологічних досліджень.
Індекс якості повітря AQI зазвичай формується за рівнями, кожен рівень має свій опис і характеристику, колірний код і стандартизоване інформаційне повідомлення про вплив на здоров’я населення.

Таблиця AQI

AQIКатегоріяНаслідки для здоров’я
0-50ХорошийМінімальний вплив
51-100ЗадовільнийМоже викликати незначний дискомфорт при диханні у чутливих людей. Не рекомендується займатись спортом на вулиці.
101-150Помірно забрудненийМоже спричинити дискомфорт при диханні у людей із захворюваннями дихальних шляхів, таких як астма, а також у людей з серцевими захворюваннями. Діти та літні люди зазнають найбільшого негативного впливу. Заняття спортом на вулиці заборонені.
151-200ВисокийСпричиняє дискомфорт при диханні у здорових людей. Людям із серцево-судинними і легеневими захворюваннями категорично заборонено перебувати на вулиці. Заняття спортом на вулиці заборонені.
201-300Дуже високийМоже викликати респіраторні захворювання у здорових людей при тривалому впливі. Людям із серцево-судинними і легеневими захворюваннями категорично заборонено перебувати на вулиці. При такому забрудненні існує ризик інсульту та інфаркту у людей похилого віку. Заняття спортом на вулиці заборонені.
300+НебезпечнийВпливає навіть на здорових людей, і може спричинити серйозні наслідки для їх здоров’я. Людям із серцево-судинними захворюваннями категорично заборонено перебувати на вулиці. Негативні наслідки можуть виникнути навіть під час легкої фізичної активності. Існує ризик інсульту та інфаркту.